How much does Domino’s charge for pizza? Students use linear functions — slope, y-intercept, and equations — to explore how much the famous pizzas really cost. Bonus, students can explore discounting.
Students get to share their favorite family recipes and practice their problem-solving strategies in this engaging math project.
Organizational strategies that help students break complex word problems into manageable chunks may be the key to solving them, according to a 2025 study.
To learn math, students must build a mental toolbox of facts and procedures needed for different problems. But students who can recall these foundational facts in isolation often struggle to use them ...
The term "computer" used to be applied to humans that performed calculations by hand. It's still important for today's kids to still know how to, say, multiply without using their calculators (or ...
There are all sorts of apps available in the market these days, and some of them are immensely useful. Like the apps we’ll talk about in these articles. These apps allow you to solve math problems by ...
Imagine Jo: Everyone in Jo's life recognizes her as an outstanding problem solver. She's the type of person who seems capable ...
You’ve no doubt seen some version of this viral math problem making the rounds on Facebook, Reddit or X (though we’ve given ...
Meta's work made headlines and raised a possibility once considered pure fantasy: that AI could soon outperform the world's best mathematicians by cracking math's marquee "unsolvable" problems en ...
When stores list the size of TVs in inches, they are referring to the diagonal measurement of the tv. Comparing prices of different sized TVs and using the Pythagorean theorem, students can work to ...